Ünye Çimento’nun TS EN 197-1 ve ilgili diğer standartlara uygun ürettiği çimento çeşitleri hakkındaki bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Adı Tipi Standardı Kullanım Alanı
Portland Çimento CEM I 42,5 R TS EN 197-1 Genel kullanım
Portland Çimento CEM I 52,5 R TS EN 197-1 Genel kullanım
Portland Kompoze Çimento CEM II/A-M (P-LL) 42,5 R
CEM II/B-M (S-LL) 42,5 R
CEM II/A-M (S-LL) 52,5 R
TS EN 197-1 Genel olarak katkılı çimentoların kullanıldığı ve daha yüksek dayanım gerektiren alanlarda, menfez boru yapımında, özel proje betonlarında ve yapı kimyasalları üretiminde kullanılır.
Portland Uçucu Küllü Çimento CEM II/A-V 42,5 R TS EN 197-1 Hazır beton, Zemin takviyesi, Yol kaplamaları, Otopark ve saha betonları, Su depoları, Her türlü yer duvar kaplaması, Seramik yapıştırıcısı harcı ve derz dolgu harcı, Prefabrike betonarme, Aydınlatma ve enerji nakil hattı direk ve trafo köşkü imalatlarında, Genel kullanım amaçlı tüm uygulamalarda kullanılır.
Yüksek Fırın Cüruflu Çimento CEM III/A 42,5 N TS EN 197-1 Kıyı ve liman inşaatları, açık deniz yapıları, atık su tesisleri, temel kazıkları, su kanaletleri, barajlar, beton ya da betonarme yeraltı su boruları, sülfat etkisindeki endüstriyel zeminler, arıtma tesisleri, tünel kaplamaları, genel amaçlı inşaatlarda, düşük hidratasyon ısısına gerek duyulan kütle betonlarında kullanılır.
Sülfata Dayanıklı Yüksek Fırın Cüruflu Çimento CEM III/B 42,5L-SR TS EN 197-1 Baraj inşaatları, tüneller, liman inşaatları, sulama kanalları gibi sülfatlı sulara maruz kalan ortamlarda kullanılır.
Sülfata Dayanıklı Puzolanik Çimento CEM IV/B (P) 32,5 R-SR
CEM IV/B (V) 32,5 R-SR
TS EN 197-1 Genel olarak baraj, sıva ve duvar harcı, su kanaletleri, arıtma tesisleri, kütle beton dökümünde, yol kaplama betonları ve yapı kimyasalları üretiminde kullanılır.
Çimento Nedir ? Çimento kelimesi, yontulmuş taş kırıntısı anlamındaki Latince ‘caementum’ kelimesinden türemiştir.